“Çocuklarla kaliteli zaman geçirmek” ne demek?

Televizyonlarda, gazetelerde, internette “Çocuklarınızla kaliteli zaman geçirin”. tavsiyesi mutlaka gözünüze çarpmıştır. Aslında hepimiz çocuklarımızla mümkün olduğu kadar vakit geçirmeye çalışıyoruz ancak birçoğumuz bu bahsedilen “kaliteli zaman”ın ne olduğunu bilmiyor.

Kaliteli zaman ne yazık ki bir çoğumuz tarafından çocuğumuz ne istiyorsa onu yapmak olarak değerlendiriliyor. Mesela, çocuk istiyor diye alışveriş merkezine gidiyoruz, onu bir doğum günü partisine götürüyoruz ya da parkta oynaması için dışarı çıkarıyoruz.

Genelde tüm bunları büyük bir özveri ile yapıyoruz, ancak sonrasında çocuğumuz yine memnun kalmıyor ya da yine de dibimizden ayrılmıyor ve sürekli bizimle bir şeyler yapmak istiyor. Şöyle bir cümleyi belki başkalarından duymuş ve hatta kendiniz bile söylemiş olabilirsiniz; “ben işten yorgun argın geldim ve sadece sen istiyorsun diye saatlerce alışveriş merkezinde gezdim, hala ne istiyorsun benden?” Evet; çocuğumuz alışveriş merkezinde istediği bazı şeylere ulaşmıştır, hatta sizinle zaman da geçirmiştir, ancak “kaliteli zaman” geçirememiştir. Bu yüzden de sizden bu zamanı talep etmeye ve belki de mızmızlanmaya devam edecektir.

“Kaliteli zaman”ın en önemli unsuru “birebir” ilişki kurulmasıdır. Ayrıca, birlikte geçirilen zamanın en iyi şekilde kullanılması ve her iki taraf için de mutluluk vermesi gerekmektedir. Herkesin zevk aldığı ve mutlu olduğu konular elbette farklıdır. Ancak burada amaçlanan çocuğunuz ile ortak mutlu olabileceğiniz zamanları yaratmak ve bu zamanların hiçbir şekilde bölünmesine izin vermeden sadece çocuğunuzla olmanızı sağlamaktır.

Kaliteli bir zaman dilimi yaratmak için ilk öncelik, sizin için fiziksel ve zihinsel açıdan en uygun durumda olmanız. Eğer yorgunsanız, iş dönüşü önce kendinize bir 15 dakika ayırıp dinlenmeyi deneyebilirsiniz. Diğer yandan, çocuğunuzla ilgilenirken zihninizi de “yemek ne yiyeceğiz”, “işler yetişecek mi”, “annemi arayacaktım” gibi düşüncelerden uzaklaştırın. Ayrıca, çocuğunuz için ayıracağınız zaman dilimi mümkünse her gün aynı saatte olmalı ki çocuğunuz, o saat geldiğinde kendisiyle vakit geçireceğinizi bilmeli. Elbette çocukların dikkat süreleri önemlidir, ama genel olarak çocuğun yaşına göre ortalama 15 dakika ile 40 dakika arasında bir süre yeterli olacaktır.

Tercihen çocuğun istediği bir oyun oynanmalı ve çocuğun oyunu yönetmesine izin verilmelidir. Çocuğun özel istediği bir oyun yoksa elbette siz oyun önerebilirsiniz. Oyun süresince konuşmalar birbirinizin yüzüne bakarak yapılmalıdır. Böylece çocuğunuz söylediklerine ve verdiği tepkilere önem verdiğinizi anlayacaktır.

Tabii ki tüm süreyi oyun oynayarak geçiremeyebilirsiniz. Bunun yerine sohbet edebilir veya sadece çocuğunuzu öpebilir veya dokunarak sevebilirsiniz. Dokunma, saçları okşama gibi bedensel olarak da çocuğunuza sevginizi göstermeniz onu daha mutlu edecektir.

Gelelim kaliteli zaman için gereken en önemli koşula; akıllı telefonlarınız başta olmak üzere, televizyon ve tablet gibi ilginizi dağıtabilecek bütün elektronik eşyalarınız uzakta olmalıdır. Böylelikle, aranızda kurulmuş olan birebir ilişkinin başkaları tarafından kesilmesine müsaade etmeyerek, çocuğunuza bu çok değerli varoluşsal güveni verebilirsiniz: “Bu süre boyunca sadece seninleyim. Bu süre senin için. Senden daha önemli olan bir şey yok” Çocuğunuzun kendini değerli ve önemli hissetmenin yanı sıra siz de günden güne büyüyen çocuğunuzun keyfini çıkartmış olursunuz..

Unutmayın çocuklarınızın her günü sadece bir defa yaşanacak. Bu nedenle, çocuğunuzla olmanın ve anne-baba olmanın keyfini çıkarın..

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir