Zeki İnsanlar Neden Yalnızlığı Sever?

British Journal of Psychology dergisinde yayınlanan bir çalışmada(*) sosyalleşmenin, insanların hayat tatmin ve mutluluğunu artıran parametrelerden biri olduğu varsayımı araştırılmış. 18-28 yaş arası yetişkinlerin dahil edildiği uzun dönemli çalışmanın bulguları, birçok insanın sosyalleştikçe daha mutlu olduğunu gösteriyor. İstisnalar ise ortalamanın üzerinde zekaya sahip kişiler… Çalışmanın yazarlarına göre zeki insanlar daha uzun vadeli konu ve hedeflere yoğunlaşmış oldukları için sosyal aktiviteleri bu hedeflerine ulaşmayı geciktiren engeller olarak görebiliyor.

Üstün zekaya sahip kişilerin sıklıkla toplumda “asosyal” olarak damgalanması sadece bizim toplumumuza özgü bir durum olarak görülmüyor. Ancak bu çalışmadan da anlaşılan o ki, üstün zekalı kişiler, mutlu olabilmeleri için sürekli etrafında birilerine ihtiyaç duymuyorlar.

Bu sonuç birçok kişi için üzüntü ve kaygı verici olabilir. Ancak dışarıdan bakıldığında üstün zekalıların uyum sorunu gibi görünen bu durumun aslında onların hayat tatminleri için ihtiyaç duyduğu normal bir durum olduğunu anlamamız gerekiyor. Bu nedenle bu kişileri sürekli olarak kabuklarından çıkmaları için zorlamayı bırakmalıyız. Onların kendi isteklerini anlatmalarına fırsat vermeliyiz ve belki de en önemlisi, onların ve ihtiyaçlarının bizden farklı olabileceğini kabul edebilmeliyiz.

 

(*): “Country roads, take me home… to my friends:How intelligence, population density, and friendship affect modern happiness”. Li ve Kanazawa, 2016. British Journal of Psychology.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir