Depresyona Karşı Egzersizin Faydaları Bilimsel Olarak Kanıtlandı!

Geçtiğimiz yıl içerisinde The Journal of Neuroscience dergisinde yayınlanan bir çalışmada(*), egzersizin beynimizde yarattığı etkileri araştırılmış. 38 kişi üzerinde yapılan bu çalışmada araştırmacılar, egzersiz yapan kişilerin beyinlerindeki glutamat ve GABA adındaki iki maddenin değerlerin yükseldiği sonucuna varmışlar. Her iki kimyasalın da eksikliği ile depresyon arasında ilişki olduğu daha önce ortaya konulmuştu. Dolayısıyla bu maddelerin artışı da zihinsel algı ve ruh halinde iyileşmeye neden olarak, depresyon tedavisinde fayda sağlamakta.

Araştırmacılar aslında buradan yola çıkarak egzersizin birçok nörolojik ve ruhsal hastalıkların tedavisine dahil edilmesi gerektiği ve özellikle yaşlanmaya bağlı bilişsel ve hafıza problemlerinin önlenmesinde de etkin olduğu sonucuna varıyorlar.

Depresyona karşı düzenli egzersiz yapılması son yıllarda giderek daha fazla kabul gören bir yöntemdi. Nitekim biz de bazı davranışsal psikoterapi vakalarımızda depresyonun tedavisi için çeşitli derecelerde spor aktiviteleri önermekteyiz.” Sonuçta egzersiz beyinde her derdin ilacı denebilecek kadar etkin olabiliyor.

Yüce Önder Atatürk; “Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur” derken ne kadar haklıymış aslında…

(*) Acute Modulation of Cortical Glutamate and GABA Content byPhysical Activity, Maddock ve diğerleri, 2016. The Journal of Neuroscience

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir