Kaliteli ve Sağlıklı Bir Uykunun Anahtarı: Uyku Hijyeni

Uyku yalnızca bedenin dinlenmesi için değil aynı zamanda ruhsal açıdan iyilik hâli için de gereklidir. Uykusuzluk durumunda önce dikkatsizlikler başlamakta, ardından muhakeme yeteneği bozulmakta ve daha da ileri durumlarda uykusuzluk ölüme neden olabilmektedir.

Uykunuzun belirli bir ritimde olması gerekir. Çünkü vücudumuz bu ritme göre hormonal dengeyi sağlamakta, onarım ve yenilenmeler yapmaktadır. Bunun için her gün düzenli olarak aynı saatte yatağınıza gitmelisiniz ve aynı saatte kalkmalısınız. Bu ritmin düzenli ve sürekli devam etmesi insan hayatı için olmazsa olmazdır. Kaliteli bir uykunun sağlanabilmesi için gereken şartlar uyku hijyeni başlığı altında toplanır.

Peki, sağlığımız için nasıl düzenli bir uyku ritmi oluşturmalıyız? Kaliteli bir uyku için gerekli olan uyku hijyenini sağlayabilmek için neler yapmalıyız? İşte cevaplar:

  • Yatağa gitmeden önce uykunuzun geldiğinden emin olun. Eğer uykunuz gelmediyse yatakta uyumaya çabalamayın. En fazla beş dakika yatakta vakit geçirin, eğer uykunuz gelmemişse yataktan kalkın.
  • Sabahları uyanınca hemen yataktan kalkın. Biraz daha uyumaya çalışmak dinlendirici olmadığı gibi uyku ritminizi de bozacaktır.
  • Uyku ritminiz için her gün sabah aynı saatte kalkın.
  • Gündüzleri küçük şekerlemelerden sakının. Bu tür kısa gündüz uykuları gece uykularınızdan çalarak gece derin ve kaliteli uyku uyumanıza engel olur.
  • Düzenli egzersiz yapın, ancak yatmadan önceki son altı saat içinde ağır egzersizden kaçının.
  • Yatak odanızın sessizlik, ısı ve ışık yönünden doğru koşullarda olmasına dikkat edin. Mümkünse yatak odanızda çok fazla eşya bulundurmayın. Etraftaki seslerden izole edilebilecek bir oda olmasına özen gösterin. Yatak odanızın çok sıcak olmaması, hatta normal oda ısınızdan 2 derece daha az olması uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır. Son olarak, mümkün olduğu kadar loş veya karanlık bir ortam uyku için daha uygundur.
  • Yatağa geçerken ne çok aç ne de çok tok olun. Mümkünse uykuya yakın yemek yemeyin. Çünkü bu reflüye neden olarak sizi uykunuzdan uyandırabilecektir.
  • Kafeinli, alkollü ve kolalı içecekler ile tütün kullanımından kaçının. Özellikle akşam saat 18:00’den sonra bunları kullanmayın.
  • Yatmadan önce sizi heyecanlandıracak veya zihninizi meşgul edecek aktivitelerden uzak durun. Yatağınız gün boyu yaptıklarınızı gözden geçirerek muhasebesini yapacağınız bir yer değildir. Bunu akşamın daha erken saatlerinde yapın ve yatağınıza boş bir zihinle gidin. Bedensel egzersizin tersine aşırı zihinsel aktivite uykunun başlamasını zorlaştırır.

İyi uykular.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir