Depresyonun Tetiklediği Olumsuz Düşüncelerle Mücadele Etmek İçin Neler Yapılabilir?

Depresyondaki kişilerde birçok olumsuz düşünceler görülür. Bunlar en sık şekilde değersizlik, ümitsizlik, güvensizlik vb. şeklinde ortaya çıkar. Bu düşünceler sağlıklı bir kişinin aklına geldiği zaman çeşitli baş etme mekanizmaları ile geçiştirilebiliyor olsa da depresyondaki bir kişi bu düşünceleri değiştiremez ve hastalık daha da şiddetlenir. Ancak depresyondaki bir kişi kendi kendine bu olumsuz düşüncelerini ve buna sebep olan düşünce hatalarını fark ederek, bunları düzeltip yerine daha gerçekçi düşünceler koyarak kendine yardım edebilir.

Birçok çökkün insan, yaşam koşullarının berbatlığı karşısında kendilerini mutsuz hissetmelerinin son derece doğal olduğuna inanırlar. Gerçekte ise duygularınız başınıza gelenlerle ilgili ne düşündüğünüz ve nasıl yorumladığınızdan kaynaklanır. Bu olumsuz düşünceler ve yorumların yerine olumlu düşünce ve yorumların konması kişinin depresyonunda tedavi edici rol oynar. Bir örnek üzerinden anlatalım; önce kendinizi mutsuz hissettiğiniz bir zamanı hatırlayın ve o süreçte aklınızdan geçen düşünceleri hatırlamaya çalışın. Şimdi o düşüncelerin tam tersini düşünmüş olsaydınız, tepkinizin ve hislerinizin nasıl değişeceğini hayal etmeye çalışın. Olumlu düşünmenin kişinin daha iyi hissetmesine neden olduğunu siz de fark edebildiniz mi?

Peki olumsuz bir düşünceyi olumlusu ile nasıl yer değiştirtebiliriz? Bu elbette başlangıçta herkes için zor olacaktır ancak tekrarlandıkça pratiklik kazanacak ve bir süre sonra bu konuda otomatikleşeceksiniz. Aşağıda bahsedilen aşamaları sıra ile yapın:

Önce kendinize olumsuz düşüncenizin tamamıyla doğru olduğuna ilişkin elinizdeki kanıtları sorgulayın. Tüm bu olanlar için alternatif bir açıklama bulabilir misiniz diye bir düşünün. Ardından olabilecek en kötü ve en iyi sonucun ne olduğunu düşünün. Sonra da olabilecek en gerçekçi sonucu düşünün. Peki böyle bir durumdaki kişi siz değil de arkadaşınız olsaydı, ona ne söylerdiniz? Zihninizdeki olumsuz düşünceye inanmanızın ve bunun yerine gerçekçi düşünceler koymanın size etkisi ne olabilir diye düşünün ve ardından ne düşünmeniz gerektiğine kendiniz karar verin.

Şimdi bu aşamaları sizi mutsuz hissettiren durumlar için lütfen tekrarlayın, hatta bunları bir kağıda yazarak yaparsanız kendiniz ve düşüncelerinizi için daha objektif olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir