Nomofobi ya da Cep Telefonsuz Kalma Korkusu

Teknolojik gelişmenin hayatımıza getirdiği yararların yanı sıra bazı olumsuzluklar da var. Bu olumsuzluklardan dikkat çekici bir tanesi de nomofobi yani “cep telefonsuz kalma korkusu”. İsmini İngilizce “NO-MObile phone phobia” dan alan Nomofobi, son zamanlarda birçoğumuzun elinden düşürmediği akıllı telefonlarla birlikte yaygınlaştığı düşünülen bir korku (ya da anksiyete/endişe bozukluğu) olarak kabul ediliyor.

Birçoğumuzun bir başka kişi ile konuşmak dışında çok çeşitli amaçlar için kullandığı akıllı telefonlar, artık insanlar için olmazsa olmaz bir elektronik cihaz. Ancak nomofobide durum daha da ciddi. Yani cep telefonsuz kalmak kişideki bütün endişe belirtilerinin ortaya çıkmasına neden oluyor ve hatta kişi ciddi panik atak geçirebiliyor.

Yaygınlığı için henüz bir rakam verilememekle birlikte nomofobinin görülme sıklığının günden güne arttığı bir gerçek. Yapılan araştırmalarda “Telefonunuz olmadan yapabilir misiniz?” şeklindeki soruya kadınlar %70, erkekler ise biraz daha düşük (%61) oranda “Hayır” cevabı vermiş. Ayrıca kadınların %41’i iletişimden kopmamak için ikinci bir telefon taşıdığı belirlenmiş. Yine aynı araştırmada 18-24 yaş aralığındaki kişilerin bu durumu “tam bir trajedi” olarak tanımladığı görülmüş.

Cep telefonunun sinyal kaybetmesinin olumsuz fiziksel belirtilere yol açması veya kişinin asla cep telefonunu kapatamaması Nomofobi belirtilerinin araştırılması gereken durumlar olarak kabul ediliyor. Elbette kişi yaşadığı aşırı endişe ve panik halinin cep telefonunun çekmemesi veya şarjın bitmesine karşı aşrı bir tepki olduğunun farkındadır. Bu kişiler ayrıca takıntılı bir biçimde telefonunun yanında olup olmadığı kontrol etmekte veya cep telefonu güvenli bir yerde olsa bile onu kaybetme endişesi yaşamaktadır. Gelen yeni mesaj veya cevapsız çağrıların olup olmadığını görmek için telefonunun ekranına sık sık bakmak, cep telefonunu 24 saat açık tutmak, cep telefonu ile birlikte uyumak yine nomofobi belirtileri arasında kabul edilmektedir.

Bir kişiye nomofobi tanısı konabilmesi için bu belirtilerin oldukça uzun bir süre devam etmesinin yanı sıra kişinin sağlığını ve günlük yaşamını bozmasının gerekli olduğu savunulmaktadır. Nomofobi tedavisinde önerilen seçenek psikoterapidir. Terapide kişisel ihtiyaçları karşılamak için uygunsuz akıllı telefon kullanımına iten duygu ve düşünceleri anlamaları sağlanır. Danışanlara yüz yüze iletişim ve karşılıklı ilişki kurma yöntemleri konusunda yardımcı olunur. Nomofobiyle baş etme yolları olarak; akıllı telefondan uzak kalınması, daha az internete bağlanılması, spor yapılması ve düzenli olarak derin nefes egzersizlerinin yapılması üzerinde durulur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir