Mart Ekinoksu veya Nevruz veya İlkbaharın Müjdesi

Bugün gece ile gündüz arasında yılda iki defa görülen eşitliğin ilkini yaşıyoruz. Ekinoks, nevruz, ilkbaharın başlangıcı ve hatta astroloji severler için Koç burcunun ilk günü; adını ne koyarsak koyalım, kıştan ilkbahara geçiyoruz. Soğuk ve karanlık günlerin ardından bizler de doğa gibi bir anlamda yeni bir uyanış dönemine gireceğiz. Bu uyanış aynı zamanda, insanlık tarihinin başlangıcından bu yana kış mevsiminin bizi zorunlu olarak ayırdığı doğayla ve diğer insanlarla yeniden buluşmamız manasına da geliyor.

İnsanların kullandığı benzetmelerin (metafor) iç dünyalarını yansıttığı görüşü, sadece psikoterapistlerin değil dil bilimcilerin de genel olarak kabul ettiği bir olgu. Bu çerçevede ilkbahardaki uyanışımız, genellikle iyimserliğimizin daha yüksek olduğu bir umut dönemi şeklinde tanımlanabilir. Bir anlamda bahar ve umut kelimelerinin zihnimizde birbirini karşıladığını söyleyebiliriz. Nitekim “umut” duygusunun insan psikolojisi üzerindeki etkilerini araştıran James Averill ve Shlomo Breznitz gibi ünlü psikologlar, umut kelimesinin ilişkilendirildiği benzetmeleri araştırırken bahar denince aklımıza gelen bazı kavramlarla karşılaşmışlar. Hatta, 20. Yüzyılın önemli filozoflarından Bernard Williams: “Tanrı umut ve baharı aynı gün yaratmış olmalı” diyecek kadar ileri gitmiş.

Yukarıda bahsettiğimiz ilişkilendirmeye örnek verecek olursak; araştırmacılar, insanların umudu anlatmak için kullandıkları benzetmelerde “ışık” ve “ısı”yı kullandığını tespit etmişler. Bu kelimelerin aynı zamanda bahar ile nasıl özdeşleştiğini  anlatmaya gerek yok herhalde. Hele ki oldukça soğuk geçen ve saatlerin geri alınmadığı bu kış, ısı ve ışığın kıymetini daha çok anladık. Özellikle ışığın ruhumuzdaki  olumlu etkisi o kadar büyük ki hem genel depresyon hem de mevsimsel depresyon semptomlarına karşı fototerapi adı verilen ve hastaların parlak ışığa maruz bırakıldığı bir tedavi seçeneği bile mevcut.

Baharla birlikte giderek daha fazlasına kavuştuğumuz güneş ışığı ayrıca tek doğal D vitamini kaynağımız. Yani baharla birlikte vücudumuzun kendisini yenileme ve hastalıklarla mücadele kapasitesi artmaya başlıyor ve kendimizi fiziksel olarak da daha iyi hissediyoruz.

Yeni umutlar ve yeni başlangıçların sizi sarmaladığı güzel bir bahar dileğiyle….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir