Meyve Soydum Evladım, Ye Hadi..!

Yeni Zelanda’da yapılan bir çalışmada araştırmacılar 18-25 yaş arası 171 genci üç gruba ayırmışlar. İki hafta süren deney boyunca birinci gruba müdahale edilmezken; ikinci gruba günlük olarak daha fazla sebze-meyve yemesini tavsiye eden bir mesaj gönderilereksebze-meyve satın alması için bir miktar para verilmiş; üçüncü gruba ise yemeleri için doğrudan sebze-meyve verilmiş. İkinci ve üçüncü gruplar arasındaki en belirgin fark; sebze-meyve satın alması için para verilen gençler bunu daha çok pişmiş yiyecekler olarak değerlendirirken, kendilerine doğrudan sebze-meyve verilen gençlerin bunları çoğunlukla çiğ tüketmesi olmuş.

Deneyin öncesi ve sonrasında katılımcıların doldurduğu anket sonuçlarını karşılaştıran araştırmacılar, iki hafta sonunda kendilerine doğrudan sebze-meyve sağlanan gençlerin hem fiziksel hem de ruhsal açıdan kendilerini daha iyi hissettiğini ortaya çıkarmışlar.

Yani bize meyve soyup ikram eden büyüklerimiz farkında olmadan hem bedensel hem de ruhsal açıdan iyiliğimizi düşünüyormuş.

 

Conner T.S. ve diğerleri, 2017, Let them eat fruit! The effect of fruit and vegetable consumption on psychological well-being in young adults: A randomized controlled trial.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir