Psikiyatri

Bipolar Bozukluk veya Şizofreni Hastalarıyla Yaşamak

Öncelikle hasta olan kişiye karşı doğal davranmalısınız. Hastalık hakkında bilgilenmeli ve hastanızı da bu konuda bilgilendirmelisiniz. Hangi belirtilerin hastalıktan kaynaklandığını öğrenmek ve hastaya bu çerçevede anlayışla davranmak gerekmektedir (devamı).

Bipolar (İki Uçlu) Bozukluk

Bipolar bozukluğa sahip kişilerin duygu yaşantılarında (mutluluk, sevinç, üzüntü, mutsuzluk, öfke, endişe) uzun süren ve yoğun değişimler veya dalgalanmalar olur (devamı).

Korkulan hastalık: ŞİZOFRENİ

Şu anda bu yazıyı okuyor olmanızın nedeni, hayatınızın bir döneminde şizofreni ile karşılaşmanız olabilir (devamı).

Depresyonun Tetiklediği Olumsuz Düşüncelerle Mücadele Etmek İçin Neler Yapılabilir?

Depresyondaki kişilerde birçok olumsuz düşünceler görülür. Bunlar en sık şekilde değersizlik, ümitsizlik, güvensizlik vb. şeklinde ortaya çıkar (devamı).

Nomofobi ya da Cep Telefonsuz Kalma Korkusu

Teknolojik gelişmenin hayatımıza getirdiği yararların yanı sıra bazı olumsuzluklar da var. Bu olumsuzluklardan dikkat çekici bir tanesi de nomofobi yani “cep telefonsuz kalma korkusu” (devamı).

Kaliteli ve Sağlıklı Bir Uykunun Anahtarı: Uyku Hijyeni

Uyku yalnızca bedenin dinlenmesi için değil aynı zamanda ruhsal açıdan iyilik hâli için de gereklidir. Uykusuzluk durumunda önce dikkatsizlikler başlamakta, ardından muhakeme yeteneği bozulmakta ve daha da ileri durumlarda uykusuzluk ölüme neden olabilmektedir (devamı).

Uykusuzluk ya da İnsomnia

İstatistiklere göre her 2 kişiden 1’i hayatında en az bir kez uykusuzluktan şikayet ederken, 10 kişiden 1-2’si ise sürekli uykusuzluk çekmektedir (devamı).

Depresyona Karşı Egzersizin Faydaları Bilimsel Olarak Kanıtlandı!

Geçtiğimiz yıl içerisinde The Journal of Neuroscience dergisinde yayınlanan bir çalışmada egzersizin beynimizde yarattığı etkiler araştırılmış (devamı).

Anksiyete ve Panik Atak

Korku, fobi, endişe, kaygı, anksiyete ve panik. Bu kelimeler birçok yerde birbirinin yerine kullanılmaktadır. Ancak tek tek ele aldığınızda aslında her birinin korkunun değişik şekilleri olduğunu anlayabilirsiniz (devamı).

Duygu Durum Bozuklukları Kalıtsal Olabilir mi?

2016 yılında The Journal of Neuroscience dergisinde yayınlanan bir çalışmada (*) özellikle beyinin duygusal cevap ve davranışlarından sorumlu sistemi olan kortikolimbik sistemin ailesel geçişi ile depresyon arasındaki ilişki araştırılmış (devamı).

Depresyon Bedeni de Hasta Ediyor!

2015 yılında The Journal of Clinical Psychiatry dergisinde yayınlanan bir araştırmada(*), depresyonun sadece bir ruhsal durum olmaktan daha çok bütün vücudu olumsuz etkileyen bir hastalık olduğu ortaya konuldu (devamı).