Psikoloji

Benzersiz Bir Duygusal Destek: Evcil Hayvanlar

İnsanoğlunun evcil hayvanlarla ilişkisi şehirleşmeyle birlikte karşılıklı faydadan daha çok duygusal bir kimliğe bürünmüş durumda. Artık köpeklere arazimizi yabancılardan; kedilere evimizi farelerden korumak için muhtaç değiliz. Onlar artık daha çok evimizi paylaştığımız dostlarımız konumunda (devamı).

Internet Trolleri: Modern Zaman Sadistleri

Bugün ise eğer balıkçılık veya fantezi-kurgu edebiyata ilgi duymuyorsanız “troll” sözcüğü büyük ihtimalle size internette karşınıza çıkan ve kasıtlı olarak sizi kızdırmayı amaçlayan kişileri tanımlamaktadır (devamı).

Mart Ekinoksu veya Nevruz veya İlkbaharın Müjdesi

Bugün gece ile gündüz arasında yılda iki defa görülen eşitliğin ilkini yaşıyoruz. Ekinoks, nevruz, ilkbaharın başlangıcı ve hatta astroloji severler için Koç burcunun ilk günü; adını ne koyarsak koyalım, kıştan ilkbahara geçiyoruz (devamı).

Çocukların duygularını kabul edebilmek

Duyguların olumlu ve olumsuz olarak nitelendirilen birçok çeşidi vardır. Örneğin üzüntü, korku ve kıskançlık gibi acı veren olumsuz duygular hiç kimsenin hoşuna gitmez. Bu duyguları çocuklar yaşadığında ise bunu kabul etmeyiz ve inkar etmeyi tercih ederiz (devamı).

Asla Yeterince Hazırlanamazsınız: Anne-Baba Olmak

İki yetişkin birbirlerini severler, evlenirler ve hayata aşklarının devamının bir göstergesi olacağını düşündükleri yeni bir can getirmeye karar verirler (devamı).

Kriz anında ne yapılmalı? Psikolojik ilk yardım nedir?

Krizle karşılaşan kişi derin bir üzüntü ve hayal kırıklığı yaşar. Etkin problem çözme yetisini kaybeder ve artık onun için hiçbir çare, çözüm veya seçenek olmadığına inanır (devamı).

Kriz Nedir?

Türk Dil Kurumu’na göre kriz: “Bir ülkede veya ülkeler arasında, toplum veya bir kuruluşun yaşamında görülen güç dönem, bunalım, buhran” demektir. Krizin ruh sağlığındaki anlamı ise; “bir olayın, baş etme mekanizmalarını kullanmayı engelleyecek derecede algılanması”dır (devamı).

Kadınlar ve Kariyer: Zorluklarla Dolu Bir İlişki

8 Mart, aslında yüzyıldan fazla bir süre önce Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlanmış ancak zaman içerisinde Dünya Kadınlar Günü’ne evrilmiş bir gün. Biz bütün kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz. Bu yazımızda ise kadınların çalışma hayatında yaşadığı zorluklara değinmek istedik (devamı).

Sevgiyi Anlatmanın 5 Dili

Dr. Gary Chapman’ın 1995 yılında çıkan kitabına göre sevgiyi anlatmanın beş yolu var ve herkes bunlardan en az birisini kullanmayı tercih ediyor (devamı).

Hepsi Nasıl da Üst Üste Geliyor!

Journal of Personality and Social Psychology dergisinde henüz geçtiğimiz haftalarda yayınlanmış bir çalışmada(*) herhangi bir olay dizisi karşısında, genel durumun iyileştiği ya da kötüleştiğine dair algımızın simetrik olmadığı ortaya konulmuş (devamı).

Siz Karşınızdakilerle Nasıl Bir İletişim Halindesiniz?

Etrafınızdakiler sizi dinlemediklerinde veya size karşı çıktıklarında suçlu kim? Yoksa suçlu yok mu? Evet var: iletişimsizlik. Peki, siz etrafınızdakilerle nasıl iletişim kuruyorsunuz? İsteğinizi, fikrinizi nasıl ifade ediyorsunuz? Uzmanlara göre her insanın iletişim sırasında sürekli olarak kullandığı bir tutumu var. Tutumlardaki farklılık veya bazı işlevsel olmayan tutumlar ise ciddi iletişim sorunlarına yola açabiliyor (devamı).

“Çocuklarla kaliteli zaman geçirmek” demek?

Televizyonlarda, gazetelerde, internette “Çocuklarınızla kaliteli zaman geçirin”. tavsiyesi mutlaka gözünüze çarpmıştır. Aslında hepimiz çocuklarımızla mümkün olduğu kadar vakit geçirmeye çalışıyoruz ancak birçoğumuz bu bahsedilen “kaliteli zaman”ın ne olduğunu bilmiyor (devamı).

Zeki İnsanlar Neden Yalnızlığı Sever?

British Journal of Psychology dergisinde yayınlanan bir çalışmada(*) sosyalleşmenin, insanların hayat tatmin ve mutluluğunu artıran parametrelerden biri olduğu varsayımı araştırılmış. 18-28 yaş arası yetişkinlerin dahil edildiği uzun dönemli çalışmanın bulguları, birçok insanın sosyalleştikçe daha mutlu olduğunu gösteriyor (devamı).